top of page

RUSYA ve İRAN’DAN ORTAK AÇIKLAMA: ABD KIRMIZI ÇİZGİYİ AŞTI

Rusya, İran, Hizbullah ve Suriye, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de Beşşar Esad yönetimine ait askeri hava üssünü vurmasına ilişkin açıklama yaptı. Reuters’ın ve Stupnik Haber Ajansı’nın haberime göre haberine göre İran, Rusya ve müttefik gruplarından yapılan ortak açıklamada, ABD’nin Suriye’ye saldırısının “kırmızı çizgileri” geçtiği belirtilerek, “bundan sonra her türlü saldırıya karşılık vereceğiz” ifadeleri kullanıldı.*

Yapılan ortak açıklamada, Suriye’deki ABD saldırganlığı, halkın ve devletin egemenliğine karşı yapılmış bir saldırının da ötesine geçtiği belirtilerek, “Suriye dünya adına altı yıldır uluslararası terörizme karşı mücadele etmektedir” denildi. Açıklamada ilâveten, “terörün ve saldırganlığın destekçisinin kendisini ‘insanlığın savunucusu’ olarak göstermeye hakkı yoktur” cümlesine yer verildi.

Açıklamada, ABD’nin kırmızı çizgileri ihlal etmesine ve saldırılarına güçlü cevap verileceği vurgulandı. Rusya ve İran’ın anılan müşterek açıklamasında ayrıca, “tek kutuplu bir sistem dayatılmasına” ve ABD’nin hakimiyetine izin vermeyeceği söylenen açıklamada, “biz Suriye’nin müttefikleri, Suriye Arap Ordusu’na ve kardeş Suriye halkına çeşitli şekillerde desteğimizi sürdüreceğiz” denildi.

Söz konusu açıklama ile Putin ve Ruhani, Suriye’nin İdlib kentindeki kimyasal silahlarla ilgili tarafsız bir soruşturma çağrısında bulundu.

Yukarıdaki açıklamayı, daha önce Pentagon tarafından yapılan ve yapılan füze saldırılarının “bir kereye mahsus olduğunu” içeren bildirim ile örtüştürdüğümüzde, bu saldırının burada sona erdiği ve devamının getirilmeyeceği görüşü güçlenmektedir.** Keza ABD’nin füze saldırısının, Trump’ın ekibindeki bazılarının Rusya ile bazı bağlantıları konusunda Amerikan kamu oyundaki algıların yatıştırılması amacına da hizmet ettiğini söyleyebiliriz.

(*) : “Assad allies say U.S. attack on Syria air base crosses ‘red lines’”,Reuters World News,9.04.2017, sa.10:25 am, http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-allies-idUSKBN17B0K7; “Moscow, Tehran Say ‘US Aggression’ Against Sovereign Syria ‘Inadmissible’”,Stupnik News,9.04.2017,sa.17:14, https://sputniknews.com/middleeast/201704091052467053-putin-rouhani-syria-crisis/

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page