top of page

Petrol Üretiminde Kısmayı Kabul Eden Rusya, İhracatını Azaltmıyor

Bilindiği gibi, Kasım ayı sonunda OPEC üyesi olan ve olmayan petrol üreticisi ülkeler, petrol arzındaki aşırılıkla başa çıkmak amacıyla üretimlerini yaklaşık 1,8 milyon bpd kısmak konusunda anlaşmışlardı. Anılan anlaşmanın başat amacı, Rusya başta olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerin ürettikleri petrol fiyatlarının, uzun zamandır beklenen yukarı doğru düzeltmeyi yapmamış olmasıydı.* Bu bağlamda Rusya Federasyonu’nun taahhüdü, 2017 yılının ilk altı ayında üretimini 300 bin bpd kısmaktır.

Rus petrol şirketi Transneft’in Başkanı Nikolay Tokarev, OPEC ile varılan anlaşmanın petrol üretiminin azaltılmasına yönelik olduğunu dolayısıyla petrol ihracatının azaltılmasına yönelik bir girişim olmayacağını açıkladı. Tokarev, Rusya’nın petrol ihracatını azaltmayı planlamadığını söyledi.**

Moskova’da, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile görüşen Tokarev, toplantı sonrasında gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta: OPEC ile varılan anlaşmanın, petrol üretiminin azaltılmasına yönelik olduğunu; “Dolayısıyla, Rusya’nın petrol ihracatının azaltılmasına yönelik bir girişim olmayacak.” dedi.

Tokarev, Rusya’nın petrol üretimini gelecek yıl marta kadar günlük 200 varil kadar düşürmeyi planlandığını belirterek, “Nisan ayına kadar da toplam üretimi 300 bin varil azaltacağız.” ifadesini kullandı. Lukoil Başkan Yardımcısı Ravil Maganov da, Rus petrol şirketlerinin, Federasyonun toplam petrol üretimindeki payları doğrultusunda üretimlerini azaltacaklarını belirtti.

(*):“OPEC 171st Meeting concludes”,OPEC Press Release,30.11.2016, http://www.opec.org/opec_web/en/press_room/3912.htm

(**):Vladimir Soldatkin,” UPDATE 1-Russian producers agree to cut oil output but details elusive”,CNBC,14.12.2016, http://www.cnbc.com/2016/12/14/reuters-america-update-1-russian-producers-agree-to-cut-oil-output-but-details-elusive.html

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page