top of page

IMF’ye Göre Türkiye Ekonomisi Yolunda Değil

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’ye ilişkin Madde IV Olağan Raporunu 4.Kasım’da yayımladı.* Anılan raporda IMF, mevcut para politikasının daha fazla gevşetilmemesi gerektiğini belirtirken, enflâsyonun da 2016 ve 2017 yıllarında yüzde 8 civarında kalmasının beklendiğini vurguladı.

Bilindiği gibi IMF’den bir heyet, olağan Madde IV görüşmeleri kapsamında 19-31 Ekim tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret etmiş; İstanbul’da özel sektör ve mesleki kuruluş temsilcileri, Ankara’da ise resmi temaslarda bulunmuştu.

IMF’in notlarında, Türk ekonomisinin bugüne kadar birçok şoka karşı dayanıklılık gösterdiği, ancak artan siyasi belirsizlik, turizm gelirlerindeki sert düşüş ve yüksek şirket borçluluğu ekonomiye zarar verecek düzeyde olduğu açıklanmaktadır. Yapılan değerlendirmeye göre, ülkenin mevcut para politikası duruşu ekonominin yavaşladığı dönemde enlâsyonu sınırlama ihtiyacını dengelemekte olup, bu duruşun, daha fazla gevşeme yapılmadan korunmalı.

Raporda, ekonomik büyümenin, 2015’teki yüzde 4 seviyelerinden, içinde bulunduğumuz yıl yüzde 2.9’a gerilemesinin beklendiğine dikkat çekilirken; işsizliğin de artacağı yönünde görüş verilmektedir.

Yıllık fiyat artışının yüzde 5 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam edeceğinin belirtildiği raporda, asgari ücretlerdeki artışlarının da etkisiyle enflâsyonun bu ve gelecek yıl yüzde 8 civarında seyredeceği öngörülmektedir.

Kamu kesimi malî politikalarında hükümetin “bilinçli” olarak gerçekleştirmeyi planladığı “gevşeme” adımlarını için “yerinde” değerlendirmesi yapan IMF, bu politikalara mutlaka kredibilitesi yüksek orta vadeli bir konsolidasyon planının eşlik etmesinin ise önemli olacağını belirtti.

Raporda ayrıca, TCMB’nin net rezervlerini artırma yönünde uygulamakta olduğu politikaların korunması gerektiğine dikkat çekilirken, diğer taraftan ise kur riskinin azaltılması adına makro ekonomi tedbirlerin güçlendirilmesi zorunluluğu yönünde görüş belirtilmiştir.

Sonuç olarak, Türkiye ekonomisinin, IMF tarafından, Ankara’da yapılan değerlendirmeler ölçüsünde “yolunda” girmediği şeklinde değerlendirildiğini söyleyebiliriz.

(*): “Turkey: Concluding Statement of the 2017 Article IV Mission”,IMF,4.11.2016, https://www.imf.org/en/News/Articles/2016/11/04/MS110416-Turkey-Concluding-Statement-of-the-2017-Article-IV-Mission

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page