top of page

Dolar TL karşısında hafta başı rekorunu egale etti

Dolar/TL hafta başında 7,40’a ulaşarak tarihi rekorunu kırdıktan sonra, Merkez Bankası (TCMB)’nın attığı “likidite sıkılaşma” adımları ile dalgalı bir seyir izliyor.

Güne 7,33 seviyelerinden başlayan Dolar/TL paritesi, Haziran Ayı için 2,9 milyar Dolar olarak bugün açıklanan “cari açığın beklentilerin biraz üzerinde” çıkmasının ardından 7,37’ye yükseldi.

Böylece an itibariyle Türk Lirası, yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 22’den fazla değer kaybetmiş oldu.

Söz konusu gelişme, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın, CNN Türk televizyonunda çıktığı canlı yayında, “Kur iner, çıkar; Türkiye’nin bunu yönetebilecek ciddi bir altyapısı var” ifadelerini teyid etmiş oldu. Bundan sonraki beklentimizi Dolar’ın, Euro karşında olduğu gibi, TL karşısında da değer yitirmesini beklemek olacaktır.

Diğer yandan da, TCMB’nın aldığı “dövize erişimin zorlaştırılması” önlemlerinin pek işe yaramadığı çıkarımı da, bir diğer gözlemdir.


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Tırmanan Dış Ticaret Açığı Ve Ödemeler Dengesi Sorunu

2021 yılında 46 milyar Amerikan Doları ($) olan “dış ticaret açığı (DTA)”, 2022 Ağustos itibariyle (yıllıklandırılmış olarak) yüzde 88 artışla 88.6 milyar $’a fırlamıştır. Yeni açıklanan “2023- 2025 d

İç Borç Yükü Batağı

Türkiye Hazinesi görülmemiş bir hız ile borçlanırken, son 3 yıldır sadece yurt dışı piyasalardan değil, “yurt içi piyasalardan da döviz ve altın” cinsi borçlanmayı çok artırdı. Bunun sonucunda” iç bor

コメント


bottom of page