top of page

Avrupa Merkez Bankası Faizleri Değiştirmedi: Amerikan Dolarının Değerlenmesine Devam

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Konseyi dün yaptığı toplantıda, faiz oranlarında bir değişikliğe gitmeme kararı aldı. ECB’nin bugünkü toplantısının ardından, reeskont, bankaların tuttukları mevduat ve kısa vadeli (marjinal) kullanımları için uygulanmakta olan faiz oranlarını sırasıyla yüzde 0,00; -0,40 ve 0,25 oranlarında sabit tuttu.* Analistlerce de, ECB Para Politikası Kurulu’nun faiz oranını değiştirmeyeceğini öngörülüyordu.

Öte yandan, ECB’nın 80 milyar Euro seviyesinde açıklanan varlık alım programının Mart 2017’ye kadar aynı miktarda devam sürdürülmesi ve Bankanın bu tarihten 2017 yılı Aralık ayına kadar ayda 60 milyon Euro tutarında tahvil alımı yapması; gerekirse, tahvil alımlarının 2017 yılı Aralık ayı sonrasında da devam etmesi de karara bağlanmıştır.

Konsey toplantısının sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi tarafından yapılan basın açıklamasında da, aynı kararların yanında, Euro bölgesinin ekonomik büyümesinin sürdürülebilir hale geldiği (ulusal gelir artışı, 2016 ve 17 için yüzde 1,7; 2018 ve 19 için de yüzde 1,6%) ve mevcut enflâsyon oranlarının faiz artışını henüz gerektirmediği vurgulanmıştır.**

Yukarıda ana hatlarıyla sunmaya çalıştığımız ECB’ın son kararı bize, Euro karşısında değerlenme bandına giren Amerikan Doları’ndaki bu koşunun bir süre daha süreceği şeklinde bir çıkarıma getirmektedir. Aralık ayında FED’in faiz artışı ile birlikte ele alındığında anılan gelişmenin, Türkiye’nin de içinde bulunduğu “kırılgan beşli” olarak adlandırılan “yükselen piyasa ekonomilerini” daha fazla olumsuz etkileyeceğini söyleyebiliriz.

(*): “Monetary Policy Decisions”,ECB,8.12.2016, https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2016/html/pr161208.en.html

(**): “Introductory statement to the press conference (with Q&A)”,ECB,8.12.2016, https://www.ecb.europa.eu/press/tvservices/webcast/html/webcast_pc_youtube.en.html

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page